Haberler

Hürriyet Gazetesi Röportajı

1. Baharat çeşitleri nelerdir?

Bitkilerin; tohum, çekirdek, meyve, çiçek, kabuk, kök, yaprak gibi aromatik kısımlarından edinilen baharatların yüzlerce çeşidi vardır. Ülkemizde en çok kullanılan baharatları kısaca; Pulbiber, Karabiber, Kekik, Nane, Kimyon, Acı Tozbiber, Sumak, Defne Yaprağı, Hindistan Cevizi, Tatlı Tozbiber v.s. olarak  sıralayabiliriz.

 

2. Baharat ürünleriniz nasıl hazırlanıyor? (El değmeden vs.)

Bağdat Baharat, ziraat mühendisleri kontrolünde, çiftçiyi de eğiterek en kaliteli ürünlerin yetiştirilmesine özen gösterir. Tarlada özenle yetiştirilmiş ürünler toplanıp,  TSE ve Türk Gıda Kodeksi’nin yanı sıra; ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ve HACCP Kritik kontrol Noktaları ve Tehlike Analizleri Sistemi Belgeleri nin gerektirdiği standartlarda modern tesislerde mikrobiyolojik ve fiziksel işlemlerden geçirildikten sonra üretim ve paketleme aşamalarına geçilir. Paketleme aşaması otomasyona dayalı olarak steril bir ortamda el değmeden yapılmaktadır.

Bağdat Baharat ürünleri aflatoksin içermemektedir. Baharatta en önemli unsurlardan biri de ürün tüketilinceye kadar aromasını kaybetmemesi gerekliliğidir. Bağdat Baharatları ürünü dış etkenlerden koruyan sağlıklı ambalajları tercih eder.

 

3. Baharat deyince tüketicilerin aklına acı geliyor. Bu alışkanlığın sebebini neye bağlıyorsunuz?  

Türkiye’de en fazla tüketilen baharat Kırmızı Biber dir. Kırmızı Biberin özelliği  yemeklere acı aroma katmak için kullanıldığından, tüketicilerde bu yargı oluşmuştur.

4. Baharat pazarında kaç firma faaliyet gösteriyor?

Her sektörde olduğu gibi Baharat sektöründe de haksız rekabet üst düzeydedir. Bizim sektörümüzde 100 ün üzerinde firma faaliyet gösteriyor. Bunların büyük çoğunluğu lokal olarak hizmet veriyor ve maalesef merdiven altı üretimi gerçekleştiriyor.

 

5. Bu sektörde yıllık ne kadar üretim yapılıyor?

Sektördeki yıllık toplam üretimle ilgili herhangi bir istatistik olmadığından bu soruya net olarak cevap veremeyiz. Fakat 2006 yılı içerisinde 10.000 Tonun üzerinde Kırmızı  biber ve 5.000 tonun üzerinde Karabiberin ülkemizde tüketildiğini biliyoruz.

 

6. Pazar payınız nedir?

Bağdat Baharat olarak Retail(perakende) ve Catering(endüstriyel) pazarda toplam payın %25 ine yakınına sahibiz. Ayrıca, organize perakende de(maket grubunda)   markalı paket ürünlerimizle %80 in üzerinde penatrasyona (bulunurluluğa) sahibiz.

7. Baharat pazarının büyüklüğü kaç YTL’dir?

Üretim miktarına ait net bilgiler olmadığı gibi Baharat sektörünün toplam cirosuna ilişkinde net bir bilgi yoktur.

 

8. Sofralarda en çok hangi baharatlar kullanılıyor?

Ülkemizde baharat kültürünün tam olarak oluşmamasından dolayı baharatların tüketimi yöresel olarak farklılıklar göstermektedir. Bunun en büyük sebebi de yöresel yemek farklılıklarıdır.Örneğin; Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde Pulbiber en çok kullanılan baharat iken. Akdeniz bölgesinde Karabiber ve diğer çeşitler ön plana çıkmaktadır.

Ancak bu yöresel faklılıkların, baharat kültürünün oluşması ile beraber son yıllarda olumlu olarak değiştiğini gözlemlemekteyiz.

Bizde lider olma sorumluluğumuzla, baharatın insan sağlığına faydalarını yiyeceklere kattığı katma değerleri ön plana çıkaran pazarlama aktivitelerimizle de  baharat kültürünü artırmak için ciddi çalışmalar yapmaktayız ve yapmaya devam edeceğiz.

 

9. Türkiye’de baharat alışkanlığı var mı? Her sofrada baharat kullanılıyor mudur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yöresel faklılıklar olmasına rağmen Türk halkı baharat tüketim alışkanlığına sahip ve her sofrada baharat kullanılmaktadır.

 

10. Kaç çeşit ürününüz bulunuyor? Ürünlerinizi diğer firmaların ürünlerinden ayıran özellikleri nelerdir?

Bağdat Baharat olarak ürün portföyümüzde 200 den fazla baharat ve şifalı bitki çeşidi bulunmaktadır.

Baharat sektörünün lider firması olarak bizi diğer firmalardan ayıran özellikler, kaliteli hammadde seçimi, hammaddelerin el değmeden Türkiyenin en modern tesislerinde işlenmesi ve ürünlerin aromasını kaybetmeyecek ambalajlarda muhafaza edilerek, Türkiyenin her tarafına en geç 24 saat içerisinde teslim garantisi vermemizdir.

Bağdat Baharatlarını diğer firmalardan ayıran başka bir özellik ise ürüne verilen sonsuz garantidir.

Bu garanti “ Mutfağınızda Bitinceye Kadar Garantilidir” sloganı ile tüketiciye lanse edilmektedir. Tüketici memnun olmadığı ürünü firmamıza bildirdiği taktirde, Türkiye’nin neresinde olursa olsun 24 saat içinde ürün yenisi ile değiştirilir    ya da parası iade edilir.

 

11. Fiyat aralığınız nedir?

Perakende ürün gruplarımızda 10 gramdan 250 grama kadar ambalajlı ürün çeşitlerimiz bulunmaktadır. Bu ürünlerin fiyat aralığı ise 0,50 YTL ile 7,00 YTL arasındadır.

Endüstriyel ürün gruplarımızda ise 1 kg dan 25 kg a kadar ambalajlı ürünlerimiz bulunmaktadır. Bu ürünlerin fiyatları ise 1 YTL ile 40 YTL aralığındadır.