Kalite Politikamız


Modern işletmecilik idealimiz olup, faaliyetlerimizin her safhasında ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, BRC standardına ve gıda mevzuatına uygun kaliteli, güvenli ve güvenle tüketeceğimiz ürünü üretmek temel şarttır.

Eğitimli personelimiz ile birlikte insan sağlığını ön planda tutarak %100 güvenli ve hijyenik şartlarda sistematik, disiplinli, detaylı ve ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve BRC Sisteminin gerekliliklerini sürekli geliştirerek %100 müşteri memnuniyetini sağlamaktır.

Amacımız; ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000:2005 Gıda Güvenlik Yönetim Sistemi ve BRC Sistemini uygulayarak, kalite ve gıda güvenlik hedeflerini gözden geçirerek, eğitim çalışmalarına önem vererek, sürekli gelişmektir.
KALEM KULLANIM POLİTİKASI Üretim tesislerimizde kalemden gelebilecek fiziksel kontaminasyon riskini elimine etmek için tek parça, şeffaf olmayan, akmayan kalem kullanılacağını taahhüt ederiz. YARA BANTI KULLANIM POLİTİKASI Herhangi bir yaralanma durumunda yaranın büyüklüğüne göre sağlık kuruluşuna sevk veya gerekli görülürse yara bandının bölüm sorumlusu kontrolü altında personel tarafından kullanılması sağlanır ve işletme çıkışında bölüm sorumlusuna gösterilerek mevcudiyeti onaylatılır.

FİZİKSEL GÖRÜNÜŞ VE TAKI POLİTİKASI Üretim alanlarına (açıkta ürün bulunan yerlere) önlüksüz, galoşsuz ve kepsiz-bonesiz girilmesine izin verilmez. Önlükler temiz ve boneler saçları tamamen kapatacak şekilde kullanılmalıdır. Önlüklerin temizliğinin kontrolü firmamızın sorumluluğundadır. Üretim alanlarında çalışırken hiçbir takı kullanılamaz, makyajlı personel çalışamaz.

HİJYEN POLİTİKASI Her zaman temiz, sağlıklı ve güvenli ürünleri; bilgi ve tecrübelerimizi kullanarak, tüm kaynaklarımızı seferber ederek fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kirlilik yönünden bulaşma olmamış gıdaları, müşterilerimize garanti etmektir.

HASTALIK POLİTİKASI Önemli bir sağlık problemi olan personel sağlık kurumuna gönderilir. Gerek görüldüğü takdirde iyileşinceye kadar üretim alanlarına sokulmaz.

CAM VE TAHTA POLİTİKASI Üretim alanımızda tahta ve cam ekipman kullanılması yasaktır. Bütün camlar film kaplıdır ve aydınlatıcılar koruyuculudur. Sadece müşteri isteklerine göre tahta palet kullanıılmaktadır.

SİGARA İÇME VE YEMEK POLİTİKASI Üretim alanları içerisinde sigara içmek ve yemek yemek yasaktır. Uyarı levhaları asılmak suretiyle ziyaretçilerin de bu kurala uymaları sağlanır. Sadece belirlenen bölgelerde sigara içmek ve yemek yemek serbesttir. Üretim alanında ceplerde sigara paketi, çakmak, kibrit ve yiyecek maddesi taşınmasına izin verilmez

Saygılarımızla...