Bizi takip edin
Dil Seçimi :
18/04/2024

Kilo vermek, fit bir vücuda sahip olmak hem genetik hem de yaşam alışkanlıkları ile ilgili bir süreçtir. Bu sebeple kilo vermeyi sağlayan hiçbir mucize baharat, yemek ya da kür gibi etkenler mevcut değildir. Ancak bazı besinler içlerindeki besin ögeleri sayesinde, doğru beslenme alışkanlıkları ve egzersiz rutini ile kilo verme sürecini hızlandırabilir. Kilo kaybı konusunda, vücudunuz, biyolojiniz ve genetiğinize en uygun kilo kaybı desteği için bir hekimden destek almanızı öneririz.

Tarçın

Tarçın, lezzetiyle ve kokusuyla en özgün baharatların başında gelir. Tadı ve içindeki besin ögeleri sayesinde kilo kaybına yardımcı olabilir. Özellikle metabolizmayı hızlandırıcı besin ögeleri içerdiğinden beslenme düzeninize, hekim önerisinde dahil edebilirsiniz. Uzun süre tokluk sağlayan ve aynı zamanda kan şekerinin ani düşmesini engelleyen bu baharatı, tatlı isteklerinizde, farklı tariflerle kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı tarçın ortalama 8 gram olup yaklaşık olarak 19 kaloridir. Bunun yanında; 0.3 gram protein, 6.2 gram karbonhidrat ve 0.1 gram yağ içerir.

Pul Biber

Pul biber, en sevilen ve vazgeçilmez baharat çeşitlerinden biri. Pul biberin acı olmasını sağlayan kapsaikin maddesi, metabolizmanın hızlandırılmasına destek olur. Bu sayede uygun yaşam alışkanlıkları ve egzersizle, yağ yakımı da pul biber ile destekleyebilirsiniz. 100 gram pul biber 318 kcal kaloridir. 1 Yemek Kaşığı yani ortalama 10 gramlık miktarında Pul Biber 32 kalori bulunur.

Zerdeçal

Zerdeçal, birçok faydalı özelliğe sahip baharat çeşitlerinden biri. Hindistan’ın en meşhur baharatlarından biri olan zerdeçal, besin içeriği sayesinde kilo vermeye ve yağ yakmaya da destek olur. 1 yemek kaşığı zerdeçal yaklaşık 7 gram ve ortalama 23.9 kaloridir.

Karabiber

Karabiber, en lezzetli ve hemen hemen her tarife yakışan baharatlardan biri. Özellikle Koreli bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre, karabibere özgün ve baskın tadını veren pipeline maddesi, yağ yakıcı bir özelliğe sahip olduğu keşfedilmiştir. 1 yemek kaşığı karabiber ortalama 6 gramdır ve ortalama 15.9 kalori içerir.

Zencefil

Zencefil, hem çay olarak hem de farklı tariflerde kullanılmak üzere özellikle Asya yemeklerinde kullanılır. Zencefil, metabolizmayı hızlandıran baharatların başında gelir. Zencefil hem tok hissettiren hem de içindeki besin ögeleri sayesinde spor ve doğru beslenme düzeni ile sindirim sistemini hızlandıran bir baharattır. Bir tatlı kaşığı zerdeçal ortalama 5 kaloridir.

Diğer Blog Yazıları
Bağdat Hakkında
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam